Авторами законопроекту стали народні депутати члени Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.
Законопроект 2335 передбачає:
1) Визначення процедури визнання людини особою без громадянства, незважаючи на законність чи незаконність її перебування на території України. Особи, які мають на це підстави, отримають посвідку на тимчасове проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон. За умови проживання на території України у цьому статусі понад 2 роки – отримають дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання.
2) Надання потенційним апатридам безоплатної вторинної допомоги з боку держави під час набуття нового статусу. Адже більшість потенційних апатридів - це особи з соціально вразливих категорій населення й оплатити консультації юристів та послуги адвокатів не можуть.
3) Звільнення потенційних апатридів від сплати судового збору у випадках оскарження рішень Державної міграційної служби про відмову у визнанні особою без громадянства. Це є виправданим, оскільки на 99,9% - це соціально незахищені особи, які часто проживають за межею бідності.
4) Встановлення строку дії посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон 5 років (наразі 3 роки).
5) Спрощення процедури прийняття на роботу визнаних осіб без громадянства та гарантування їм права на працю та гідний рівень життя.
«Даний законопроект розроблений спільно з представництвом Верховного комісара ООН у справах біженців, він поданий депутатами Комітету з прав людини, які представляють різні політичні сили. Але вони об’єднались, щоб дати тисячам людей елементарні права та гарантії – право отримувати медичну допомогу, влаштувати власних дітей до школи, придбати житло чи відстояти власні інтереси в суді. Сьогодні всього цього апатриди позбавлені. Вони – заручники законодавчої невизначеності, відсутності процедури отримання статусу особи без громадянства з відповідними правовими наслідками. Законопроект 2335 покликаний це виправити. Сподіваюсь, він швидко пройде шлях до фінального голосування у сесійній залі та буде підтриманий більшістю народних депутатів», - заявив голова Комітету з питань прав людини Дмитро Лубінець.