Голова Комітету ВРУ з прав людини  Григорій Немиря закликав владу унеможливити повторення ганебних подій у Лощинівці  та гарантувати безпечне співжиття усіх наших громадян в багатонаціональному українському суспільстві.

 

"Незважаючи на декларовані державою рівні права для представників усіх національностей, саме роми є найбільш незахищеними та вразливими серед інших національних меншин,  представлених в Україні",- сказав він під час прес-конференції на тему: «Ситуація в Лощинівці: як в Україні гарантувати безпеку громадам?».

 

"Трагедія в Лощинівці висвітлила важливу проблему, яка існує в українському суспільстві. Винні мають бути покарані, а ми повинні зробити усе можливе, щоб запобігти повторенню подібних ганебних подій у майбутньому. Найбільш небезпечним є ізолювання того, що трапилося. Це може мати непередбачувані наслідки. Ми маємо протидіяти розпалюванню міжетнічної ворожнечі по всій Україні".

 

У цьому зв'язку Григорій Немиря наголосив, що на найближчому засіданні Комітету ВРУ з прав людини буде розглянуто цю ситуацію та дії органів влади, і запропонував провести комітетські слухання з цього приводу. Також він закликав Уряд України під час звіту перед ВРУ та народом  України щодо виконання Стратегії з прав людини у грудні окремо розглянути ситуацію у Лощинівці.

 

Григорій Немиря також наголосив, що захист прав ромів є одним із зобов'язань Україні у рамках виконання плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС.

 

Крім того, він зауважив, що військовий конфлікт на Сході України ще більше поглибив проблеми, з якими стикалися представники ромської національності в мирний час. 

 

"Ситуація в Лощинівці відчинила ящик Пандори, і, якщо ми його не зачинимо, це матиме жахливі наслідки. Це є неприпустимим", - наголосила Аксана Філіпішина, представниця Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності.

 

За словами Віце-президента Конгресу Національних Громад України Йозефа Зісельса, дії місцевої влади у Лощинівці, яка підтримала погромників, фактично призвели до етнічної чистки. 

 

Від імені ромської громади Володимир Кондур, голова Коаліції ромських організацій «Стратегія 2020», заявив, що дії місцевої влади у Лощинівці свідчать про розпалювання нею міжетнічної ворожнечі, та закликав Президента України, КМУ та ВРУ виконати міжнародні зобов'язання, які взяла на себе Україна у сфері інтеграції ромів до українського суспільства.

 

Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», заявив, що роми є найбільш незахищеними в Україні, та висловив здивування діями органів влади щодо ситуації в Лощинівці, які не спромоглися відразу вирішити ситуацію.

 

"Це неприпустимо в демократичній країні. Очевидно, що цим підірваний міжнародний імідж України. Це послаблює правовий порядок в Україні",- сказав він, наголосивши, що фонд "Відродження" буде допомагати розробляти план дій з врегулювання ситуації. 

 

Нагадаємо, що 27 серпня 2016 в селі Лощинівка відбулися погроми будинків ромських родин і примусове виселення ромів з території села. Погромам передувала трагедія  - вбивство дитини і затримання підозрюваного, місцевого жителя.

 

Орган місцевого самоврядування на сільському «віче» ухвалив рішення про виселення ромів з села Лощинівка. Місцева влада і правоохоронні органи, у свою чергу, продемонстрували бездіяльність у питаннях превенції та реагування на ситуацію, що сталася.

 

Ця трагедія викриває низку системних проблем в забезпеченні державою дотримання прав людини, недискримінації і безпеки в громадах. 

 

 

FullSizeRender

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

26 червня 2025 12:34
18 червня 2025 12:45
17 травня 2025 13:01
16 травня 2025 09:21
15 травня 2025 11:25
24 квітня 2025 13:54
10 квітня 2025 14:03
27 березня 2025 16:53
06 березня 2025 14:15
25 лютого 2025 14:27
Верховною Радою України прийнято за основу і в цілому проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" щодо звільнення осіб, які перебували в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України, від сплати адміністративного збору за оформлення паспорта громадянина України (реєстр. № 12333)