Сьогодні Комітет ВРУ з прав людини спільно з Харківською правозахисною групою, Київським діалогом та Міжнародним фондом «Відродження» провели круглий стіл на тему: «Права людини в період військового конфлікту та реформ».

"Я дуже радий, що сьогодні, в Міжнародний день з прав людини, ми маємо нагоду зібратися та обмінятися думками щодо рекомендацій з дотримання прав людини в період військового конфлікту та реформ. Якщо ми хочемо побудувати демократичну державу, то ані безпекові міркування, ані економічні (щодо проведення реформ) не мають впливати на стан дотримання прав та свобод людини в Україні", - сказав Голова Комітету з прав людини Григорій Немиря.

Під час круглого столу були представлені рекомендації щодо покращення ситуації із правами людини в Україні. Рекомендації розроблені Київським Діалогом" та Харківською Правозахисною Групою за результатам 11-тої щорічної  конференції "Київського Діалогу", яка відбулася у жовтні цього року та була присвячена дотриманню прав людини в умовах військового конфлікту, окупації Криму та проведення реформ. 

За словами Григорія Немирі, з часу проведення конференції розпочато реалізацію частини зазначених рекомендацій. Так, цього тижня у ВРУ був зареєстрований Проект Закону про гарантії свободи мирних зібрань 3587, авторами якого є також члени Комітету. У вівторок народні депутати ухвалили Постанову щодо проведення у лютому парламентських слухань щодо стану дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції.

Крім того, він повідомив, що у середу на своєму засіданні Члени Комітету з прав людини доопрацювали Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (законопроект, реєстр. № 2166)  з врахуванням висловлених зауважень Президента України та рекомендували ВРУ прийняти його у четвер в цілому. 

"Зараз на дотримання прав людини в Україні впливає військовий конфлікт та проведення реформ в нашій державі. Це є неприйнятним. У такій ситуації дотримання прав людини набирає геополітичного значення: від цього залежить думка країн-ЄС про нашу державу та наше наближення до ЄС",- сказав Виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Євген Бистрицький, закликавши залучати громадянське суспільство до вирішення цієї проблеми.

У свою чергу Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська наголосила, що "зараз Україна зіткнулася з найбільшими викликами щодо дотримання прав людини в своїй історії".

"Якби не громадянське суспільство, то ми б досі не здійснили зусиль для подолання цих викликів", - сказала вона.

Ситуація з правами людини має виразний політичний та геополітичний характер. На ситуацію також впливає військовий конфлікт. Ми зіткнулися з новими викликами: політичні зникнення, катування військовополонених та інших",- сказав Директор Харківської  правозахисної групи Євгеній Захаров, звернувши уваги на проблеми, які виникають при виконанні пункту Мінських домовленостей щодо обміну заручниками та військовополоненими: "всіх на всіх".

Директор Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук звернула увагу присутніх на нові проблеми у сфері дотримання прав людини: невідповідність правових норм нормам життя через військовий конфлікт (не внесені зміни до Кримінального Кодексу щодо військових злочинів, не врегульована процедура щодо пошуку зниклих без вісті, не визначений статус цивільних заручників); акцент на реалізації Мінських домовленостей, які "не є планом миру, а лише мають на меті призупинення військового конфлікту"; ситуація з дотриманням прав громадян України, які залишилися в анексованому Криму та на окупованій частині території Донбасу; тощо.

У цьому зв'язку, вона закликала владу більш активно залучати громадянське суспільство для захисту прав і свобод громадян України.  "Ми можемо працювати разом і бути рівноправними партнерами",- додала Олександра Матвійчук.

Деніс Матвєєв, представник Центру Марті Ахтісаарі, якій займається допомогою у вирішенні конфліктів по всьому світу, запропонував присутнім співробітництво щодо обміну інформацією та досвідом стосовно правозахисної діяльності в ситуаціях збройних конфліктів.

За результатами дискусії Григорій Немиря запропонував провести комітетські слухання щодо аспектів дотримання прав людини в контексті Мінського процесу.

 

Рекомендації щодо покращення ситуації з правами людини в Україні

  

                               

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

26 червня 2025 12:34
18 червня 2025 12:45
17 травня 2025 13:01
16 травня 2025 09:21
15 травня 2025 11:25
24 квітня 2025 13:54
10 квітня 2025 14:03
27 березня 2025 16:53
06 березня 2025 14:15
25 лютого 2025 14:27
Верховною Радою України прийнято за основу і в цілому проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" щодо звільнення осіб, які перебували в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України, від сплати адміністративного збору за оформлення паспорта громадянина України (реєстр. № 12333)