Сьогодні Голова комітету ВРУ з прав людини, Заступник голови Партії «Батьківщина» Григорій Немиря взяв участь у дискусії «Окуповані території:  захист прав людини та перспективи реінтеграції», організованій Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України за  підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

 

«Вже п‘ять місяців діє новий закон щодо захисту прав і свобод внутрішніх переселенців, але до останнього два поспіль уряди зволікали з внесенням необхідних змін до своєї постанови № 509. В результаті страждали сотні тисяч наших громадян: їм було призупинено соціальні виплати. Хто понесе за це відповідальність? Більше того нові урядові зміни до постанови № 637, які також були ухвалені минулого тижня, запровадили механізм покарання внутрішніх переселенців за те, що вони дозволяють собі вільно переміщуватись країною. Варто наголосити, що подібні перестороги і обмеження не передбачені щодо жодної іншої групи громадян України», - наголосив Григорій Немиря.

 

«На жаль, Уряд досі вважає переселенців злочинцями і постійно підозрює їх у вчиненні якихось злочинів». 

 

За його словами, громадське обговорення зазначених змін не проводилося, а у пояснювальній записці Міністерства Соціальної політики до цих документів було вказано, що вони не потребують обговорення з громадськістю, що суперечить законодавству України.

 

«Замість того, щоб полегшити життя внутрішніх переселенців - майже 2-х мільйонів наших громадян Уряд створює нові перешкоди для них, порушуючи їхні права та свободи», - сказав Голова Комітету.

 

Він також повідомив, що 15 червня планується провести розширене засідання Комітету ВРУ з прав людини, де має виступити представник – член КМУ для звіту з цього питання, в  тому числі щодо виконання Рекомендацій парламентських слухань на тему «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на тимчасово неконтрольованій території в зоні. Відповідний лист було направлено до Прем‘єр-міністра України Володимира Гройсмана.

 

Григорій Немиря також наголосив на нагальній необхідності розробити державну стратегію щодо питання внутрішньо переміщених осіб та тимчасово окупованих територій. 

 

"У нас є відповідне міністерство, але відсутня політика та стратегія. Без цього ми не можемо рухатися далі. Без такої стратегії ми будемо залишатися заручниками політичної або економічної доцільності. Внутрішні переселенці - це частина вирішення ситуації в Україні, а не проблема",- сказав він.

 

У свою чергу народний депутат Сергій Тарута також звернув увагу на абсолютну відсутність будь-якої політики у сфері захисту прав і свобод внутрішніх переселенців.


"Сьогодні ми спостерігаємо абсолютно незбалансовану позицію між інституціями, які опікуються цією сферою: СНБО, Урядом та Парламентом. Ми повинні негайно розробити державну політику у цій сфері
",- сказав він. 


Віце-спікер ВРУ Ірина Геращенко наголосила, що з початку травня значно погіршилася безпекова ситуація на Донбасі, що заважає вирішенню гуманітарних завдань на цій території, та закликала світову спільноту зробити питання захисту прав і свобод людини на Сході України та в Криму пріоритетними питаннями свого порядку денного.

 

"Українська влада повинна робити усе можливе, щоб питання Донбасу та Криму залишалося у центрі уваги демократичного світу",- сказала вона. 

 

"Державна політика по відношенню до людей, які постраждали внаслідок конфлікту на Донбасі - це створення нових проблем для них. Якщо ми будемо постійно перевіряти цих людей, змушувати їх щось доводити, то ми просто втратимо їх як громадян України", - сказала координатор правового напрямку Ініціативи «Восток-СОС» Олександра Дворецька.

 

Експерт Ради Європи з питань внутрішньо переміщених осіб Ерін Муні підкреслила, що права і свободи внутрішніх переселенців мають бути захищені згідно норм міжнародного права та національного законодавства України. Вона повідомила, що експерти Ради Європи працюють разом з представниками нашої держави для надання рекомендацій з покращення законодавства у цій сфері.

 

"Позбавлення внутрішніх переселенців основоположних прав і свобод є неприйнятним. Наприклад, наявність або відсутність реєстрації не може бути причиною для цього. Пенсії мають виплачуватися громадянам України, незалежно від того де вони мешкають",- сказала вона.

 

У дискусії брали участь Віце-спікер ВРУ Ірина Геращенко, Голова Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич, Експерт Ради Європи з питань внутрішньо переміщених осіб Ерін Муні (Торонто), Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, народні депутати України, представники неурядових організацій, зокрема координатор правового напрямку Ініціативи «Восток-СОС» Олександра Дворецька і Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, та експерти.

 

 

 

 

 

 

 

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

26 червня 2025 12:34
18 червня 2025 12:45
17 травня 2025 13:01
16 травня 2025 09:21
15 травня 2025 11:25
24 квітня 2025 13:54
10 квітня 2025 14:03
27 березня 2025 16:53
06 березня 2025 14:15
25 лютого 2025 14:27
Верховною Радою України прийнято за основу і в цілому проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" щодо звільнення осіб, які перебували в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України, від сплати адміністративного збору за оформлення паспорта громадянина України (реєстр. № 12333)