Головна > Текстові публікації > Архів документів
21 вересня 12:51
Верховною Радою України прийнято євроінтеграційний проект Закону України про внесення змін до Закону України “Про національні меншини (спільноти) України” щодо деяких питань реалізації прав і свобод осіб, які належать до національних меншин (спільнот) України (реєстр. № 9610) докладніше
20 вересня 11:12
Відбулось засідання Комітету докладніше
13 вересня 12:34
Відбулось засідання Комітету докладніше
13 вересня 09:16
Голова Комітету Андрій Задорожний: «Псевдовибри, проведені державою-агресором на тимчасово окупованих територіях України, суперечать нормам міжнародного права та є юридично нікчемними» докладніше
23 серпня 17:44
Верховною Радою України прийнято два законопроекти, підготовка яких у парламенті здійснювалась Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин докладніше
21 серпня 13:58
Відбулось засідання Комітету докладніше
10 серпня 15:56
Відбулось громадське обговорення законопроекту, спрямованого на виконання рекомендацій Венеційської комісії щодо Закону України «Про національні меншини (спільноти) України» докладніше
02 серпня 15:26
Комітет рекомендує Верховній Раді України прийняти в другому читанні та в цілому проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо деяких питань забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом для тимчасового проживання, реєстр. № 9310 від 19.05.2023
докладніше
07 грудня 2010, 16:22

Прес-реліз до слухань 8 грудня 2010 року

Прес-реліз

 

Комітетські слухання “Сучасний стан та шляхи врегулювання проблем у сфері захисту прав трудових мігрантів – громадян України

 

8 грудня 2010 року Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин проводить слухання на тему: “Сучасний стан та шляхи врегулювання проблем у сфері захисту прав трудових мігрантів – громадян України”.

Винесення проблем українських трудових мігрантів на обговорення окремих слухань постало не випадково. Про них виголошував мало не кожний другий учасник парламентських слухань, які відбулися 14 жовтня 2009 року, присвячених закордонному українству.

Не чекаючи можливості проведення парламентських слухань на таку тему, Комітет вийшов з ініціативою провести такі слухання в Комітеті та на основі їх окреслити пріоритети державної міграційної політики, зокрема щодо трудової міграції,  та запропонувати механізми врегулювання реалізації прав громадян України в цій сфері.

На запрошення Комітету відгукнулися до участі у слуханнях народні депутати України, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, представники міжнародних організацій, дипломатичних представництв держав, акредитованих в Україні, в яких працює значна кількість трудових мігрантів, центральних органів виконавчої влади, громадських організацій, науковці.

На думку Голови Комітету О. О. Зарубінського, за останні роки трудова міграція для України, як і для багатьох інших країн світу, стала характерним явищем. На часі Україна є переважно донором, аніж реципієнтом у цих міграційних процесах. При цьому з країни виїздить працездатна частина населення, яка здатна внести найбільший вклад в економіку країни.

Трудову міграцію переважно зумовлюють економічні чинники. Проте наслідки вона має набагато ширші: економічні, соціальні, демографічні. Вони є як позитивні, так і негативні: від збільшення грошових доходів населення,  прискорення формування середнього класу, розвитку малого бізнесу, зменшення напруги на ринку праці до “витоку умів”, руйнації сімейних відносин, соціального сирітства тощо.

Суперечливість явища трудової міграції підводить до висновків про те, що основний зміст політики держави у відповідній сфері має полягати у мінімізації її негативних наслідків, максимальному використанні позитивних для громадян, у тому числі – працівників-мігрантів, та суспільства результатів.

         Голова Комітету вважає, що специфічна особливість українських трудових мігрантів полягає в тому, що де-юре вони є громадянами України, а де-факто вони є закордонними українцями. Під час їх перебування за кордоном держава повинна забезпечити всебічне дотримання їх законних прав та інтересів як своїх громадян, та дбати про задоволення їх потреб, підтримку зв’язків з батьківщиною як для осіб, які в переважній більшості вже тривалий час проживають за кордоном.

Проблем – багато. І всі вони болючі, починаючи від правового визначення статусу українського трудового мігранта до елементарного забезпечення їх пенсійних та інших соціальних прав, задоволення національно-культурних, освітніх, інформаційних потреб на чужині тощо.

О. О. Зарубінський висловився за те, аби усі пропозиції учасників слухань були вивчені, узагальнені та на їх основі розроблені відповідні рекомендації. Це, підкреслив він,  стане поштовхом у подальшій законопроектній роботі Комітету.