Розроблений законопроект, що має посилити дотримання прав дітей під час мобілізації їхніх батьків

26 червня 2014, 16:06

 

25 червня 2014 року у Прес-центрі Майдану відбулося громадське обговорення законопроекту,  розробленого народним депутатом України, заступником Голови Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Іриною Луценко спільно з Міжнародним  жіночим правозахисним центром «Ла Страда-Україна». Законопроектом пропонується внести зміни до ряду законів України, що регулюють мобілізаційну підготовку та мобілізацію з метою посилення захисту дітей.

Зокрема, передбачено не мобілізовувати батьків більше, ніж трьох дітей, адже у таких випадках діти залишаються без можливості бути забезпеченими необхідним для життя. За даними Мінсоцполітики, таких сімей в Україні 323 000, з них 248 000 з трьома дітьми, 49 000 – з чотирма, 17 000 – п’ятеро і більше. До переліку осіб, яким може бути надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, пропонується зарахувати також чоловіків та жінок, які самостійно виховують дитину в неповних сім’ях.

         Також передбачається внесення змін до Законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про охорону дитинства».

       «У сьогоднішніх умовах кожний свідомий громадянин готовий до захисту своєї країни, і це є обов'язком громадян України згідно зі статтею 65 Конституції України. Та водночас, він не може заважати виконанню інших конституційних обов’язків громадян, зокрема стосовно утримання та виховання дітей, - прокоментувала законодавчу ініціативу народний депутат Ірина ЛУЦЕНКО. – Ми переконані, що ми повинні закріпити на законодавчому рівні попередження нових трагедій, який вже було достатньо цього року».

У підсумку обговорення народний депутат запропонувала залучити учасників до робочої групи для нагального реагування на потреби змін до законодавства та практичної політики у випадках гострих соціальних проблем.

      «Розробка законопроекту стала результатом узагальнення телефонних звернень на Національну дитячу «гарячу лінію» 0 800 500 225 протягом весни 2014 року від родин, в яких виховуються три, чотири дитини, а чоловіки були мобілізовані до лав Національної гвардії України, залишивши дітей та сім’ю в складній ситуації, - розповіла президентка Центру «Ла Страда-Україна» Катерина ЛЕВЧЕНКО. – Запропоновані зміни також сприятимуть більшому узгодженню чинного українського законодавства з міжнародними документами у сфері захисту прав дітей, зокрема, Конвенції ООН про права дитини».

Усі експертидержавних і недержавних структур, - які взяли участь в обговоренні, визнали запропоновані законодавчі зміни слушними та висловили пропозицію додати до категорій громадян, які не мають підпадати під мобілізацію, чоловіків та жінок, які виховують дітей з інвалідністю I та II груп віком до 23 років. Зміни також захищатимуть дітей, які перебувають під опікою та виховуються у дитячих будинках сімейного типу.