Анонси подій

Перейти до розділу
14 грудня 15:20
Відбудеться засідання Комітету докладніше
17 грудня 15:17
Голова Комітету: влада здійснює політику з дискримінації вимушених переселенців докладніше
12 грудня 18:00
Відбулась презентація концепції Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» докладніше
10 грудня 09:00
Заява Голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Григорія Немирі з нагоди 70-ої річниці Загальної декларації прав людини докладніше
07 грудня 17:00
Відбулися заходи з нагоди 70-річчя ухвалення Загальної декларації прав людини посилання...
06 грудня 17:15
Відбулося засідання Комітету докладніше
03 грудня 14:21
Голова Комітету звернувся до Кабінету Міністрів України щодо надання інформації про стан виконання Урядом Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» посилання...
23 листопада 17:22
Голова Комітету: правду про злочин Голодомору мають знати усі в Україні та за її межами докладніше
23 листопада 14:46
Голова Комітету взяв участь у зустрічі Національної платформи на тему «Збройний конфлікт на Сході України: гуманітарна взаємодія з громадянами на непідконтрольних територіях» докладніше
28 лютого 2018, 11:55

Голова Комітету: послам Великої сімки надіслано лист щодо виплати пенсій вимушеним переселенцям

 

Голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря звернувся до Послів Великої сімки з проханням сприяти вирішенню питання щодо ухвалення законопроекту з виплати пенсій громадянам України, які залишилися на тимчасово окупованій території Донбасу, та вимушеним переселенцям.

«Я звернувся з ЛИСТОМ до Послів Великої сімки з проханням сприяти невідкладному включенню керівництвом Парламенту законопроекту №6692 у порядок денний Верховної Ради України.  Цей законодавчий акт спрямований на забезпечення реалізації гарантованих Конституцією України прав і свобод громадян України, а саме пенсіонерів, які були змушені залишити своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, проявів насильства, та порушень прав людини, а також осіб, які не мали можливості переїхати з непідконтрольних українській державі територій через стан здоров‘я та інші причини», - наголосив він.

"Мова йде про більше ніж 600 тисяч наших громадян, які не отримують пенсії за дискримінаційними причинами. Сподіваюся, що втручання європейських інституцій допоможе вирішити це питання найближчим часом". 

Григорій Немиря також нагадав, що Комітет ВРУ з прав людини неодноразово порушував це питання на засіданнях Погоджувальної Ради. Крім того, було надіслано три письмових звернення  до Голови Парламенту Андрія Парубія з проханням внести зазначений законопроект до порядку денного ВРУ, але жодної відповіді так і не було надано. Окрім того, Голова Комітету надсилав подібний лист Єврокомісару з питань розширення Йоганнесу Хану, реакція з боку Єврокомісара була позитивною

Проблема невиплати пенсій була одним з предметів  обговорення під час спільного засідання Комітету Верховної Ради з прав людини та підкомітету Європейського Парламенту з питань прав людини, яке відбулося 12 жовтня минулого року у Брюсселі. 

Голова Комітету нагадав, що Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян, реєстр. № 6692,  розроблений за сприяння міжнародних організацій, зокрема, ООН, Ради Європи, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Норвезької ради в справах біженців, а також українських та міжнародних неурядових організацій, та  був підтриманий ключовими Комітетами ВРУ, включаючи Комітет з прав людини та Комітетом з  питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

Він також слід повідомив, що авторитетні громадські організації, які займаються захистом прав і свобод ВПО, такі як «Донбас SOS» та Громадський холдинг «Група Впливу», наголошують, що Кабінетом Міністрів України була створена система, в рамках якої  громадяни України, які проживають на тимчасово непідконтрольній території, можуть отримати пенсію тільки після отримання довідки переселенця. Не запропонувавши жодної іншої альтернативи, Уряд суттєво посилив процедури контролю за виплатами пенсії та соціальних виплат для переселенців. Наприклад, було ухвалено Постанову № 365, якою визначається, що за рішенням місцевих комісій громадянам може бути припинена виплата пенсії. Ця Постанова неодноразово була оскаржена у судах; на даний час винесено вже більше сотні судових рішень на користь пенсіонерів, в яких зазначається, що такі підзаконні акти суперечать Конституції та є дискримінаційними. При цьому прив'язка до довідки створює проблеми і для пенсіонерів, які змінили місце реєстрації, інтегрувалися на новому місці і хочуть відмовитися від дискримінаційних процедур, що пов'язані з довідкою переселенця. Однак, їм все одно припиняють виплати, поки вони не отримають таку довідки. 

      Через невиплату пенсій громадяни України стали звертатися до судових інстанцій України. Так, 30 січня 2018 року Верховний Суд України постановив, що Пенсійний фонд України діяв незаконно, позбавивши пенсій позивачку через її відсутність за адресою, де вона зареєстрована як ВПО, оскільки зазначеної підстави для припинення виплати пенсії діючим Законом не передбачено. Закон про пенсійне забезпечення містить вичерпний перелік підстав щодо відмови у виплаті пенсій, а Пенсійний фонд не згадав жодної з цих підстав у своєму рішенні. ВСУ постановив, що посилання на постанови КМУ є необґрунтованими при ухваленні рішеннь про відмову у виплаті пенсій, оскільки Закон про пенсійне забезпечення має вищу юридичну силу, ніж постанови КМУ (http://reyestr.court.gov.ua/Review/71911075).

 

«Таким чином, ми очікуємо, що й інші суди будуть враховувати це рішення при розгляді подібних справ. Але, на жаль, людям все ще доводиться звертатися до судів для відновлення пенсійних виплат», - зазначив Григорій Немиря.