15 грудня 2015, 11:51
18 грудня у Верховній Раді України - за спільної ініціативи підкомітету з питань ґендерної рівності та недискримінації Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, МФО «Рівні можливості, Національного демократичного інституту – відбувся Форум «Законодавчі механізми забезпечення ґендерної рівності у виборчому процесі».
В обговоренні взяли участь народні депутати України Альона Бабак, Світлана Заліщук, Олександр Черненко, представники Офісу уповноваженого ВРУ з прав людини Аксана Філіпішина, Мирослава Дігтяр; представники Міністерства соціальної політики України, Національного демократичного інституту (Лора Джуетт, Мері О’Хейґен; Олена Єна; Тетяна Білявська); Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) (Пітер Ербен, Тетяна Бібик, Денис Ковриженко); представники вищих навчальних закладів, організацій громадянського суспільства, незалежні ґендерні експерти.
У вступній промові пан Роман Ващук зазначив, що питання ґендерної рівності посідають важливе місце у політиці Канади; підкреслив значення забезпечення рівності для сталого розвитку країни; наголосив на необхідності розширення участі жінок у прийнятті рішень, оскільки це сприятиме новим сферам впливу, більш відкритій політиці, підвищенні якості управління.
Чи спрацювали ґендерні квоти в Україні? Яким має бути механізм втілення позитивних дій, якими мають бути санкції за його невиконання? Як узгодити застосування квот з системою відкритих списків? Чи достатньо лише застосування квот для розширення доступу жінок до участі у виборчому процесі?
Ці та інші питання стали предметом обговорення на Форумі.
Недостатній вплив квоти на результати виборів пояснювався тим, що жінки в меншій мірі були представлені серед лідерів списків, мали меншу інформаційну підтримку; часто виступали в ролі технічних кандидатів.
Підкреслювалося значення заохочення за дотримання квот. В якості прикладу було наведено положення Закону про державне фінансуванням партій, згідно з яким 10% з фонду будуть отримувати партії, які дотримуються гендерного квотування.
Було запропоновано:
- Закріпити у законодавстві відповідальність партійних організацій за дотримання ґендерної рівності у виборчому процесі.
Партіям:
- Забезпечувати дотримання рівноправної участі жінок у виборчому процесі протягом всього виборчого циклу.
- Забезпечувати ґендерну рівність при відборі кандидатів, розподілі коштів та наданні підтримки.
- Включити питання ГР до статуту партій, програм та стратегій.
- Забезпечувати підготовку жінок-кандидаток, особливо тих, які висуваються вперше.
Пропозиції учасників Форуму будуть враховані робочою групою з напрацювання змін до законодавства з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, що була створена у підкомітеті з питань гендерної рівності та недискримінації Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, що в перспективі дозволить закласти фундамент для стійкої та результативної участі жінок у політиці.