Комітет пропонує Верховній Раді України змінити термін перебування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на посаді з 5 на 7 років
17 квітня 2009, 14:05
15 квітня 2009 року на своєму засіданні Комітет розглянув проект Закону про внесення змін до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” (щодо строку перебування на посаді), р.№2702, внесений народним депутатом України Шаровим І.Ф.
Мета законопроекту полягає у посиленні гарантій незалежної, стабільної діяльності Уповноваженого з прав людини, створенні передумов для уникнення спроб політизації Інституту Омбудсмана, що у підсумку позитивно вплине на ефективність його діяльності.
Зазначеним законопроектом пропонується змінити термін перебування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на посаді з п’яти років на сім років.
На думку членів Комітету, для гарантування незалежності Уповноваженого від усіх гілок державної влади, включаючи законодавчу, важливо, щоб строк перебування на посаді Уповноваженого з прав людини не збігався зі строком повноважень Парламенту України. Саме такий підхід і закладався при прийнятті Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”. Відповідно до Конституції України ( в редакції від 28 червня 1996 року) Верховна Рада України обиралась на 4 роки, а Уповноважений, відповідно до закону, призначався на 5 років. З внесенням змін до Конституції України” у 2004 році було збільшено строк, на який обирається Парламент з чотирьох до п’яти років. Проте, Закон України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, відповідних змін не зазнав.
Головне науково-експертне управління у своєму висновку від 17.07.2008р. зазначає, що за результатами розгляду у першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу з урахуванням висловлених зауважень.
За висновком Комітету з питань бюджету законопроект не матиме впливу на доходну та видаткову частину Державного бюджету України.
Кабінет Міністрів України у своєму висновку підтримує прийняття законопроекту з урахуванням висловлених зауважень.
Враховуючи викладене, Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин пропонує Верховній Раді України прийняти зазначений законопроект за основу, а також доручити Комітету доопрацювати його і внести на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.