Парламентські слухання на тему: «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції"

Опубліковано 17 лютого 2016, о 13:42

Сьогодні за ініціативи Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин відбулися парламентські слухання ?на тему: «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції".

"Як ми знаємо з офіційних джерел, станом на початок 2016 року взято на облік близько 1 мільйона 700 тисяч внутрішньо переміщених осіб.  Це цифра - більша за населення такої європейської країни, як Республіка Естонія та низки інших країн світу. Ще більш, ніж 3 мільйони наших громадян залишились на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та Донецької і Луганської областей. Влада має чути цих громадян і розглядати їх не як проблему, а як частину рішення",- наголосив Голова Комітету з прав людини Григорій Немиря.

"Не можна ставитися до цієї категорії громадян, як до сірої маси, не можна ділити українців на більших і менших патріотів".

За його словами, на жаль, Уряд не докладає достатньо зусиль для забезпечення прав і свобод цієї категорії громадян України. Незважаючи на заклики Голови Верховної Ради Володимира Гройсмана та Комітету з прав людини  КМУ проігнорував слухання і визначив своїми доповідачами заступників міністрів.

"Відсутність міністрів  - це неповага до громадян, яким Уряд має служити",- сказав Григорій Немиря.

Також за ініціативи Кабінету Міністрів України в Державному бюджеті України фінансування допомоги внутрішньо переміщеним особам в 2016 році скорочено майже на 500 млн. гривень; Урядом затверджено «Комплексну державну програму щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України, на період до 2017 року», але навіть під реалізацію цієї програми в Державному бюджеті на 2016 рік коштів не передбачено; не передбачено коштів і на реалізацію Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року; немає навіть центрального органу виконавчої влади, який би координував діяльність інших органів з допомоги внутрішньо переміщеним особам.

У цьому зв‘язку Голова комітету закликав забезпечити належне фінансування цієї галузі, створити Спеціальний центральний орган виконавчої влади з питань внутрішньо переміщених осіб та розробити Державну Стратегію допомоги внутрішньо переміщеним особам, захисту прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово не контрольованих державною владою територіях Донецької та Луганської областей.

Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд наголосила на необхідності розробки державної політики у цій сфері та висловила жаль через відсутність членів КМУ на слуханнях.

"Наш обов'язок - захистити права та свободи цих людей, ми повинні розробити послідовну державну політику у цій сфері. На жаль, сьогодні на слуханнях немає міністрів. Це є ще одним свідченням відсутності такої державної урядової політики",- сказала вона.

Заступник  міністра  соціальної  політики  України  Віталій  Мущинін           повідомив про соціальний захист та допомогу, яку влада надає вимушеним переселенцям, та наголосив на важливості співпраці з міжнародними партнерами у цій сфері.

Заступник міністра юстиції Сергій Петухов підкреслив, що важливо не забувати про вимушених переселенців та доносити інформацію про них до усього суспільства. За його словами, на окупованих територіях норми міжнародного права не працюють, і влада України має доступ до окупованих територій тільки через представників міжнародних місій спостереження.

         У свою чергу,  Уповноважений  Верховної Ради України з прав людини  Валерія  Лутковська  закликала розробити державну стратегію щодо вимушених переселенців для виконання державою свого обов'язку перед цією категорією громадян України

"Уряд має переформотувати свою політику у цій сфері. Вимушені переселенці - це потенціал, який має держава, але не використовує. Уряд має нарешті переглянути свою політику у цій сфері, і тоді вороже ставлення до вимушених переселенців зміниться і вони стануть рушійною силою реформ",- сказала вона.

         "Схід України потерпає від війни та руйнування. Більше 1,7 мільйони осіб були вимушені покинути свої домівки. Держава має вжити гуманітарних заходів, як цього вимагає міжнародне право, уряд має збільшити свою допомогу, а Верховна Рада забезпечити виконання законів, які вона ухвалює у цій сфері",- наголосив  Координатор системи ООН  в Україні,  Постійний Представник Програми розвитку ООН в Україні Ніл Вокер, повідомивши про допомогу, яку ООН надає цій категорії громадян.

"Вимушені переселенці - це не люди другого сорту, і політики повинні допомогти їм. Україна зможе дуже швидко відновитися, якщо вимушених переселенців будуть розглядати як рушійну силу цього процесу".

 

Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер повідомила, що її місія звітує про ситуацію в Україні, спостерігає за тим, що відбувається з вимушеними переселенцями.

"Люди на окупованих територіях відчувають, що їх покинули, там немає верховенства права, відбуваються тортури, зникають люди, немає доступу до госпіталів та шкіл. У цьому зв'язку, я хочу нагадати, що хоч ця територія і не підконтрольна українській державі, згідно з міжнародним правом, це її обов'язок забезпечити дотримання прав своїх громадян, які залишилися там".

Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич звернув увагу на жахливе становище людей з інвалідністю, які залишилися на окупованих територіях або стали вимушеними переселенцями.

"Українська влада не обліковує таких громадян. Немає людей - немає проблеми. Їх обліковує ООН. Це сором! Уявіть себе без ніг, а Вашу домівку розбомбили і навколо війна. Не покидайте цих людей, які страждають, дайте їм право на життя!",- сказав він.

Член Комітету з прав людини Рефат Чубаров закликав владу зробити питання реінтеграції і повернення Криму та окупованих територій Україні головним обов'язком держави.

Голова Комітету Верховної Ради України  з питань європейської Інтеграції, Уповноважений Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко закликала, зокрема, забезпечити виборче право вимушених переселенців. 

"Вони - це голос Донбасу, і наш обов'язок забезпечити їхні права і обов'язки",- сказала вона.

Також Аналітик громадянської мережі "ОПОРА" Олександр Клюжев закликав забезпечити виборчі права внутрішньо переміщених осіб, наголосивши, що без цього неможливе повне відновлення їхнього життя, що включає їхнє представлення в обраних органах влади та захист їхніх інтересів завдяки цьому.

Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінский висловив  сподівання та очікування, що учасники цих громадських слухань запропонують конкретні кроки, які Україна зможе здійснити у наступні роки для посилення захисту всіх громадян України, у тому числі й тимчасово переміщених. Він заявив, що ЄС готовий допомогти Україні у цій галузі.

 

"Ми повинні пам’ятати, що переселенці залишаються у своїй країні, де вони повинні мати можливість здійснювати всі свої права та отримувати усі приналежні їм, як громадянам, привілеї. Я хотів би наголосити: переселенці є громадянами України. А сучасне українське суспільство може розвиватися лише із залученням всіх його учасників",- сказав він.

 

"Переселенці – це не тягар. Ці люди - громадяни своєї країни. Вони є дуже важливими і дуже цінними, як на загальнодержавному, так і місцевому рівнях. І Уряд України має знайти спосіб дати їм можливість захищати свої права, безпеку та гідність".

Експерт з адвокації Всеукраїнської благодійної фундації "Право на захист" Олена Виноградова закликала Уряд розпочати роботу над проектом 5-річної державної стратегії щодо відновлення цілісності України,  дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які залишаються проживати в Криму і на непідконтрольних територіях Донбасу.

«Дозволю собі не погодитись із тезою Прем'єра про те, що переселенці - це лише найсильніший соціальний виклик для держави. Внутрішньо переміщені особи – це, перш за все, потужний ресурс, можливість яскраво побачити недоліки роботи системи державного управління на всіх рівнях і у дуже швидкі терміни, маючи підтримку величезної кількості населення, здійснити такі необхідні сучасні та прогресивні реформи», - сказала вона.

Крім того, Олена Виноградова висловила сподівання, що «у 2016 році і далі, ми матимемо таку саму, як і в минулому, підтримку і єдність у баченнях з профільним Комітетом Верховної Ради з прав людини, а підтримка депутатського корпусу зросте».

"Ця проблема стосується мене особисто: два роки тому я вимушена була покинути свою домівку. Ці два роки ми, представники громадських організацій, намагаємося достукатися до різних інституцій держави з нашими проблемами. Уряд не виконує ряд законів та норм Конституції, якими забезпечується захист наших прав і обов'язків, зокрема норми закону про забезпечення прав ВПО",- сказала Координатор благодійного фонду "Восток СОС" Олександра Дворецька. "Крім того, замовчується проблема цивільних полонених, а люди, звільнені з полону, не отримують допомогу від держави. Яскравою ілюстрацією ставлення цього уряду до проблеми ВПО є те, що він проігнорував ці слухання." 

Завершуючи слухання, Григорій Немиря подякував міжнародній спільноті, громадським організаціям і волонтерам за ту допомогу, яка здійснюється ними для захисту прав і свобод  внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території

«Часто саме  громадськість заповнює ті прогалини, що існують в державному механізмі допомоги, вказує на них і  своєю активною роботою спонукає нас, як  законодавчий орган, і органи виконавчої влади їх заповнювати. Завдяки допомозі міжнародних організацій багато хто з наших громадян залишився живим», - сказав Григорій Немиря. 

 

У слуханнях взяли участь Заступник міністра соціальної політики України Віталій Мущинін, Заступник міністра юстиції Сергій Петухов та представники уряду,  Уповноважений  Верховної  Ради  України  з  прав  людини  Валерія             Лутковська громадських організацій, Голова Мар'їнської військово-цивільної адміністрації Володимир Мороз, Керівник військово-цивільної адміністрації селища Новотошківське та села Жолобок Попаснянського району Луганської області Сергій Шакун, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський, Координатор з гуманітарних питань, Координатор системи ООН в Україні,  Постійний Представник Програми розвитку ООН в Україні Ніл Вокер, Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер,  Менеджер Проекту Ради Європи “Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні” Антоніна Вихрест, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, Експерт з адвокації Всеукраїнської благодійної фундації "Право на захист" Олена Віноградова, Координатор благодійного фонду "Восток СОС" Олександра Дворецька, Експерт з питань внутрішньо переміщених осіб Інституту суспільно-економічних досліджень Тетяна Дурнєва, Координатор громадської ініціативи "Крим СОС" Таміла Ташева, Аналітик громадянської мережі "ОПОРА" Олександр Клюжев, Директор програмної ініціативи “Громадські ініціативи” Міжнародного фонду “Відродження” Станіслав Лячинський, Голова Комітету Верховної Ради України  з питань європейської Інтеграції, Уповноважений Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко, народні депутати, представники міжнародних та українських неурядових організацій, правозахисники, експерти та вимушені переселенці.


 


За результатами слухань було запропоновано проект рекомендацій слухань, якій планується ухвалити найближчим часом. 

 

 

 

 

Нагадаємо, що 8 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято рішення про проведення 17 лютого поточного року парламентських слухань на тему: «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції».

 

 

Стенограма парламентських слухань

 

Відеозапис парламентських слухань:

 

Частина 1

 

Частина 2

 

Частина 3

 

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку