Головна > Документи > Слухання у Комітеті
26 листопада 03:01
Заява членів Комітету докладніше
21 листопада 16:55
Відбулось громадське обговорення проекту Закону України «Про національні меншини (спільноти) України» докладніше
17 листопада 20:34
Заява членів Комітету щодо необхідності створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, притягнення Російської Федерації до відповідальності за скоєння воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду докладніше
15 листопада 12:42
Відбулось засідання Комітету докладніше
03 листопада 13:05
Відбулось засідання Комітету докладніше
19 жовтня 18:19
Заява членів Комітету щодо необхідності визнання російської федерації спонсором тероризму та створення спеціального трибуналу з розслідування злочинів російської агресії докладніше
18 жовтня 19:19
Прийнято за основу урядовий законопроект про внесення змін до законів України "Про громадянство України" та "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо умов прийняття до громадянства України докладніше
17 жовтня 13:01
Відбулось засідання Комітету докладніше
21 листопада 2018, 18:00

Комітетські слухання на тему: «Удосконалення державної політики у сфері застосування санкцій до осіб, причетних до незаконних політично мотивованих переслідувань громадян України на тимчасово окупованих територіях та в Російській Федерації»

 

21 листопада 2018 р. у Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин  відбулися слухання на тему: «Удосконалення державної політики у сфері застосування санкцій до осіб, причетних до незаконних політично мотивованих переслідувань громадян України на тимчасово окупованих територіях та в Російській Федерації». 

На слуханнях обговорювались питання щодо удосконалення національного законодавства України у сфері застосування санкцій до відповідної категорії осіб, покращення ефективності національних санкцій, просування в західних країнах санкцій щодо осіб, причетних до політично мотивованих незаконних переслідувань громадян України,  перспектив узгодження санкційної політики України з положеннями "акту Магнітського".

“На жаль, ми є свідками кричущих порушень прав людини, які відбуваються на тимчасово окупованих територіях України, та переслідувань наших громадян в Російській Федерації. В той час, коли наші співгромадяни перебувають за ґратами в Російській Федерації за сфабрикованими проти них кримінальними справами, коли їх переслідують тільки за те, що вони не підтримують окупаційну владу, коли в анексованому Криму в оселях українців і кримських татар влаштовуються обшуки, їхнім родинам погрожують, а інколи люди просто зникають безвісти, ми не можемо стояти осторонь»,- наголосив Голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря.

За його словами, кількість громадян України, які затримуються з політичних мотивів на території окупованого Криму та Російської Федерації зростає з весни 2014 року. Про це повідомляють правозахисники, ці порушення фіксує Моніторингова місія ООН з прав людини. 

Григорій Немиря наголосив, що не лише Україна, а й світова спільнота прагне врятувати бранців Кремля. Чітку позицію щодо порушення прав людини займають держави-члени Європейського Союзу та Сполучені Штати Америки.

«Але ми маємо усвідомлювати, що перш, ніж звертатися до інших держав, світової спільноти з проханням про посилення персональних санкцій щодо фізичних осіб, безпосередньо причетних до порушення прав людини як на території  Криму, так і щодо затриманих та ув’язнених в Російській Федерації, ми повинні удосконалити внутрішньодержавний механізм застосування санкцій»,- підкреслив Голова Комітету.

Член Комітету Рефат Чубаров наголосив, що «громадяни України, які постраждали внаслідок російської агресії, мають бути впевнені, що Україна захищатиме їх, їхні права і свободи, а  їхні кривдники не залишаться безкарними». 

«Це надзвичайно важливо для людей, яких переслідують, які пережили обшуки, арешти, тортури та порушення їхніх прав і свобод окупантами»,- сказав він.

Президент Світового Конгресу Українців Євген Чолій зауважив, що СКУ та його мережа у 61-й країні світу робили і роблять усе можливе для засудження  світовою спільнотою агресії Росії проти України, зокрема анексії Криму, окупації частини Донбасу та порушення прав і свобод українців, але попри усі зусилля агресія з боку Російської Федерації триває понад чотири роки. У цьому зв‘язку він закликав демократичні країни не лише реагувати на  такі дії Росії, а й виробити проактивну стратегію, спрямовану на зупинення російської агресії.

Директор програми USAID “Права людини в дії” Тарас Цимбрівський закликав учасників слухань до розробки спільними зусилля механізму, який би дозволив попереджувати порушення прав і свобод людини.

«Крим - це територія України, Донбас - це територія України, і якщо на цих територіях порушується законодавство України, яке ніхто не відміняв, то це кримінальний злочин»,- сказав Заступник Голови Комітету ВРУ з прав людини Геогрій Логвинський.

«Ми маємо чудовий приклад акту Магнітського, але у нас є набагато більше можливостей, адже просувати наші власні списки може не лише громадянське суспільство, а й держава Україна. Я закликаю до спільних зусиль у цьому напрямку»,- сказала Марія Томак, координаторка Медійної ініціативи за права людини, експертка програми USAID «Права людини в дії».

Заступник секретаря РНБО Олександр Литвиненко повідомив про державну політику і дії державних органів у сфері застосування санкцій до осіб, причетних до незаконних політично мотивованих переслідувань громадян України на тимчасово окупованих територіях та в Російській Федерації. 

«Люди, які постраждали від порушення прав і свобод, очікують, що Україна не лише здійснюватиме політичний, вони розраховують на розслідування та покарання винних»,- сказала юристка Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова. Вона також наголосила на важливості координації дій у сфері санкційної політики України та на визначенні органу державної влади, який би відповідав за реалізацію санкційної політики.

Народний депутат Світлана Заліщук підкреслила, що національне законодавство у сфері санкційної політики потребує доопрацювання, оскільки слабке законодавство створює лакуни для вибіркового застосування санкцій,  чим можуть скористатися зацікавлені особи. Окрім того, вона звернула увагу на важливість синхронізації санкційних списків -України та міжнародних, і створення координаційного органу у цій сфері. 

У заході, якій організовано за підтримки Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ) та Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), брали участь народні депутати України, представники органів державної влади, дипломатичних установ, міжнародних і  громадських організацій, засобів масової інформації.


Фрагмент відеозапису